EnSon7Haber - Son Dakika Haberler

İl emrine atanan öğretmene tam mı yoksa yarım mı yolluk ödenir

Sedat Değer yazdı: Hazine ve Maliye Bakanlığının En Son Görüş Yazısı;

Kategori: Eğitim - Tarih: 04 Eylül 2020 13:39

İl emrine atanan öğretmene tam mı yoksa yarım mı yolluk ödenir

Özellikle Mazerete bağlı atamaları gerçekleşmeyen öğretmenlerin Bakanlığımız tarafından mağduriyeti çözümü adına tamamının mazeretlerinin bulunduğu İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin emrine atamasını yapmasının ardından en fazla gelen soruların başında “ İl emrine atanan öğretmenler yarım mı yoksa tam mı yolluk alır” şeklinde oldu. O yüzden bu yazımda örnekleri ile beraber hangi öğretmenlerin tam hangi öğretmenlerin yarım yolluk alacağını mevzuat hükümlerini göstererek açıklayacağım.

Yazıma başlamadan önce hangi öğretmene tam hangi öğretmene yarım yolluk ödeneceğine açıklık getiren Hazine ve Maliye Bakanlığının en son görüş yazısını göstermek istiyorum. Akabinde de yasa ve görüş yazısına göre hangi öğretmenlere yarım hangi öğretmenlere tam yolluk ödemesi yapılacağını madde madde açıklık getireceğim.

Hazine ve Maliye Bakanlığının En Son Görüş Yazısı;

 

1) Öncelikle belirtmek isterim ki bir öğretmene yolluğun yarım mı yoksa tam mı yatacağı hususu için ilk sorulması gereken soru “ Atanan öğretmenin eşi de Devlet Memuru mu (öğretmen…vb)?” şeklinde olmalı.

2) Eğer ataması yapılan öğretmenin eşi Devlet Memuru veya öğretmen değilse direk yolluğu tam hesaplanır. Ama eşi Devlet Memuru veya Öğretmen ise bu sefer sorulması gereken ikinci soru “ Önce atanan eşi ile aynı yerden aynı yere mi atanmış?”3) Eğer bu sorunun cevabı evet ise yani il emrine atanan öğretmen önce atanmış olan Devlet Memuru veya Öğretmen olan eşi ile önceki çalıştığı yer ile şimdiki atandığı yer aynı yerler ise; bu durumda il emrine atanan öğretmene “Yarım Yolluk “ ödenir.

4) Ama il emrine atanan öğretmenin, önce atanmış olan Devlet Memuru veya Öğretmen olan eşi ile önceki çalıştığı yer ile şimdiki atandığı yerlerden sadece biri bile farklı ise “Tam Yolluk “ ödenir.

 

Kısacası ;

1)Atanan(İl emrine) öğretmenin eşi Devlet Memuru veya öğretmen olmayıp özel sektör çalışanı ise direk tam yolluk ödenir.

2) Atanan öğretmenin eşi Devlet Memuru veya öğretmen ise eşi ile aynı yerden aynı yere ataması çıkmış ise yarım yolluk ödenir geri kalan diğer bütün durumlarda ise tam yolluk ödenir.

Devlet Memuru veya Öğretmen olan eşi ile;

*Aynı yerden-aynı yere atanan öğretmene ,Yarım Yolluk ödenir.

*Farklı yerden-aynı yere atanan öğretmene, Tam Yolluk ödenir.*Aynı yerden-farklı yere atanan öğretmene, Tam Yolluk ödenir.*Farklı yerden-farklı yere atanan öğretmene, Tam Yolluk ödenir.

 

Örnekler

 

Aynı Öğretmenin aynı şehirler üzerinden tam ve yarım yolluk alma hallerini göstermeye çalışacağım.

Öğretmen olan eşlerden

Yarım Yolluk Ödeme Yapılacağına Dair Örnek

1) Öğretmen olan eşi İl dışı atamayla Mardin Artuklu ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan ve kendisi de Eş Mazeret Durumuna bağlı atamayla ( il emri ile de)Mardin Artuklu ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan öğretmen Yarım Yolluk alır.(Aynı yerden aynı yere)

Yarım Yolluk Ödeme Yapılacağına Dair Örnek

2) Öğretmen olan eşi İl dışı atamayla Mardin Kızıltepe ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan ve kendisi de Eş Mazeret Durumuna bağlı atamayla ( il emri ile de) Mardin Artuklu ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan öğretmen Tam Yolluk alır.

İl Emrine Atananlar için bu örnek çok önemli…

3) Öğretmen olan eşi İl dışı atamayla Mardin Kızıltepe ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan ve kendisi de Eş Mazeret Durumuna bağlı atamayla ( il emri ile de) Mardin Artuklu ilçesinden Muğla Merkeze İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Emrine atanan öğretmen Tam Yolluk alır.

4)Öğretmen olan eşi İl dışı atamayla Mardin Kızıltepe ilçesinden Muğla’nın Milas İlçesine atanan ve kendisi de Eş Mazeret Durumuna bağlı atamayla ( il emri ile de) Mardin Artuklu ilçesinden Muğla Merkeze İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Emrine atanan öğretmen Tam Yolluk alır.

Bu örnekleri tablo ile gösterecek olursak ;

 

Yolluk hesaplamalarına ifade ettiğim tabloda örneğini gösterdiğim gibi hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlar (0)
Diğer Eğitim haber haberleri
ENSON7HABER
ÇOK OKUNAN 7HABER