EnSon7Haber - Son Dakika Haberler

TELE 1 neden karartıldı TELE 1 beş günlüğüne karartıldı

RTÜK'ün TELE 1 kanalına verdiği 5 gün yayın durdurma kararının bu gece başladı. Sosyal medyada başlatılan 'TELE1 Susturulamaz' kampanyasına on binlerce vatandaş destek verdi. Kampanya Türkiye gündeminde birinci sıraya yükseldi.

Kategori: Gündem - Tarih: 03 Eylül 2020 10:58

TELE 1 neden karartıldı TELE 1 beş günlüğüne karartıldı

TELE 1 televizyonunda 30 Nisan tarihli ana haber bülteninde ve 24 Mayıs 2020 tarihinde ekrana gelen “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik sarf edilen ifadeler izleme uzmanları tarafından raporlaştırıldı.

Program konuğu Cemil Kılıç’ın şu sözleri halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ayrıştırıcı dil kullanımı olarak değerlendirilmişti.

“Bugün Türkiye’de öyle anlaşılıyor ki, öyle bir rejim kurulmaya yani teokratik bir rejim kurulmaya çalışılıyor Türkiye’de kurulmak istenen teokratik halife sultan rejimi… Ben Diyanet’i Müslüman dairesi içinde görmüyorum mesela. Belki aynı şekilde Cumhurbaşkanı’nın inanç dünyasını da İslam’ın içerisinde görmüyorum Muaviye gibi bir sultan mı olmaya çalışıyor mesela Cumhurbaşkanı?”

Yayında toplumun ve kurumların dini inançlarının sorgulanması ve Cumhurbaşkanı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na suçlayıcı ifadelerin kullanılması 6112 sayılı Kanunun 8/1/b maddesindeki yayın ilkelerinin ihlali olarak tespit edildi.

BEŞ GÜN YAYIN DURDURMA

Daha önce 23.03.2020 tarihinde de aynı ihlali yaptığı savunuşan TELE 1’e RTÜK tarafından beş gün geçici yayın durdurma yaptırımı uygulanmıştı.

TELE 1'de yayınlanan bir programda RTÜK üyelerinin cahillikle, bilgisizlikle ve düşmanlıkla suçlanması ve onlara hakaret edilmesi yaptırım sebebi sayıldı. Hem RTÜK’ün tüzel kişiliği hem de RTÜK başkanı, üyeleri ve uzmanları hakkında eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde ifadeler nedeniyle TELE 1 hakkında idari para cezası kararı verildi.

Yorumlar (0)
Diğer Gündem haber haberleri
ENSON7HABER
ÇOK OKUNAN 7HABER