EnSon7Haber - Son Dakika Haberler

Muğla'nın bilim ışığı Yönelt Koleji'nin TÜBİTAK başarısı

Muğla Özel Yönelt Ortaokulu 7.Sınıf öğrencisi İlkim İNAN’ın hazırladığı Tübitak Projesi “Bakterilerde Çevreyi Algılama Haberleşme Mekanizmalarının Zeytin Yaprağı ile Engellenmesi” isimli proje 13. TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projelerinde İzmir

Kategori: Eğitim - Tarih: 22 Mart 2019 20:05

Muğla'nın bilim ışığı Yönelt Koleji'nin TÜBİTAK başarısı

Muğla Özel Yönelt Ortaokulu 7.Sınıf öğrencisi İlkim İNAN’ın hazırladığı Tübitak Projesi “Bakterilerde Çevreyi Algılama Haberleşme Mekanizmalarının Zeytin Yaprağı ile Engellenmesi” isimli proje 13. TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projelerinde İzmir bölge finalisti seçildi. Projenin danışmanlığını Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali ONARAN yaptı.

 

?Bu projede bakterilerin çevreleri ve birbirleriyle iletişim yeteneğine sahip sosyal canlılar olduğu tespit edildi. Bakterilerin iletişim dili, onların üreterek büyüme ortamına saldıkları sinyal moleküllerinden oluşmaktadır. Bakterilerin birbirini algılayarak topluluk haline geçmeleri kontrol edilerek bakteriler arası haberleşme mekanizmaları projemizde önlenmiştir. Bu projemizin amacı, antibiyotiklerin yerine alternatif bakterilerin iletişimini kesen doğal maddenin kullanılmasıdır. Antibiyotikler bakterileri doğrudan öldürerek veya bakterilerin çoğalmalarını engelleyerek  etki gösterdikleri için hızla dirençli bakterilerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu da bakterilerin bağışıklık sisteminin direnç kazanmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak ağır antibiyotikler kullanılmakta fakat antibiyotikler bakterilere etki etmemektedir. Antibiyotiklerin bakterilere etki etmemesi günümüzde hastalık yapan bakterilerin çoğalarak insanlara zarar vermesine yol açmaktadır.  Buna bağlı olarak da antibiyotiklerin yüksek dozda kullanılması insanların bağışıklık sistemini bozmaktadır. Bu proje ile bakterilerin birbirleri ile haberleşme mekanizmaları etkisiz hale getirilerek bakteri davranışları üzerine etkili yeni bir buluş ortaya konmuştur. Biz bu projemizde zeytin yaprağının ekstratının (suyunun) da bakterilerin sinyalleşme mekanizmaları üzerine etkili olduğunu tespit ettik. 

 

?Muğla Özel Yönelt Ortaokulu 7.sınıf öğrencilerinden İlkim İNAN’ın Tübitak’ta bu ilk başarısı değildir. İki yıl önce Tübitak İzmir bölge finallerinde kimya dalında üçüncülük ödülü kazanmıştı. İlkim İNAN bu sefer de biyoloji dalında finalist olarak birincilik ödülünü hedeflediğini belirtti.

?İlkim İNAN şunları söyledi:

?Bu çalışma ile zeytin yaprağı ekstratının (suyunun) bakterilerin haberleşmelerini engellemesi, zeytin yaprağının bakteriler üzerine etkili olduğunu ilk defa ortaya koydum. Tübitak İzmir bölge yarışmalarına yapılan yüzlerce başvuru arasından biyoloji dalında 12 proje kabul görerek sergiye davet edildi.  Projem 6 ilin (İzmir, Muğla, Aydın, Denizli, Uşak, Manisa) projeleri içinde yer aldı ve Tübitak tarafından finalist proje olarak çağırıldım. Bu da beni son derece mutlu etti. Muğla ilinde ve ilçelerinde tek bir biyoloji projesinin yer alması yani benim projemin seçilmesi heyecanıma heyecan kattı. Hedefim İzmir bölgede birincilik ödülü kazanmayı, Türkiye derecesi almayı istiyorum. Projenin her aşamasında fikir alışverişi ile beni destekleyen Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali ONARAN’a teşekkür ediyorum. Ayrıca okul müdürümüz Orhan BOYACI’ya da sonsuz teşekkür ediyorum. Okulumuzda Bilim Uygulamaları dersimizde projelerin nasıl hazırlanacağını, bilimsel araştırmanın yöntemlerini öğreniyoruz. Bu,bizim için büyük bir avantajdır. Üniversite hayatımıza da katkı sağlayacak, tez yazarken ve araştırma yaparken şimdiden bu konuda bilimsel tecrübe edinmiş oluyoruz.

 

??Muğla Özel Yönelt Koleji kurucu müdürü Ferudun ÖZTÜRK ise proje çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:

“ Öğrencimizin başarılı çalışmasını yürekten destekliyorum. Öğrencimizin TÜBİTAK başarısı ve öğrencilerimizin projelerinin uluslararası düzeydeki araştırma projelerinde yar almalarını eğitim ve öğretim açısından mutluluk verici buluyorum. Kurumumuzun daha önceden de TÜBİTAK başarıları vardır. 11. Ortaokullar arası Tübitak Yarışmalarında da birincilik ödülü kazanan okulumuz, ilimizde Tübitak Projeleri konusunda örnek teşkil etmektedir. Bunun ilimizde eğitimde  iyi örnekler olarak değerlendirilmesi bizi mutlu ediyor.”

?Muğla Özel Yönelt Ortaokulu Müdürü Orhan BOYACI şunları söyledi:

“Başarılı öğrencimiz İlkim İNAN’ı kutluyorum, danışman öğretmeni Mehmet Ali ONARAN’a teşekkür ediyorum. Tübitak başarılarımız tesadüf değildir, uzun bir çalışmanın ürünüdür. Erken yaşta öğrencilerimize bilimsel motivasyon kazandırıyoruz, onları yüreklendiriyoruz. Kurumumuz Tübitak Projelerini, ulusal ve uluslararası projeleri desteklemekte ve bu konuda maddi sınır tanımamaktayız. ABD, Meksika, Japonya, İspanya, Tunus gibi ülkelerde projelerimiz ilimizi ve ülkemizi temsil etmiştir. Bu da bize mutluluk veriyor. Robotik çalışmalarını Muğla ilinde Yönelt Koleji olarak ilk biz başlattık. Proje Koordinatörümüz Mehmet Ali ONARAN danışmanlığında Muğla’nın ilk robot takımını kurduk. Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya Üniversitesinde ödüller alarak Robotikteki başarımızı kanıtladık. Yine iki defa Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Üniversitesinin düzenlediği proje yarışmalarında ilimiz ve ülkemizi temsil ederek öğrencilerimizin akademik başarılarını üst seviyede tuttuk. Bize güvenen başta öğrenci velilerimize ve Muğlalı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Başarılı öğrencimiz İlkim İNAN’ın Türkiye derecesi alacağına tüm kalbimle inanıyorum.”

Yorumlar (0)
Diğer Eğitim haber haberleri
ENSON7HABER
ÇOK OKUNAN 7HABER