EnSon7Haber - Son Dakika Haberler

Rıza Posacı açıkladı 2 milyar avroluk IPARD II hayırlı olsun

AK Parti Aydın Milletvekili, Tarım,Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza POSACI yaptığı açıklamada 2 milyar avroluk yatırımın hayırlı uğurlu olmasını diledi... POSACI'nın açıklaması şöyle:

Kategori: Gündem - Tarih: 18 Şubat 2019 21:21

Rıza Posacı açıkladı 2 milyar avroluk IPARD II hayırlı olsun

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD II Programı kapsamındaki  5.Çağrı Dönemi Lansmanını Tarım ve Orman Bakanımız Sn.Dr.Bekir PAKDEMİRLİ’nin katılımlarıyla Aydın’da yaptı.

Tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilir modernizasyonu, AB Müktesebatına bağlı olarak gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı, çevre standartlarının iyileştirilmesi kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasını teşvik edilmesi amacıyla,

IPARD I programı kapsamında ülkemize, %75’i Avrupa Birliği, %25’i Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklarından toplam 1 Milyar 165 Milyon Avro destek sağlanmış ve bu rakama faydalanıcı katkısı da eklendiğinde Türkiye için yapılan toplam yatırım miktarı yaklaşık olarak 2,5 Milyar Avroyu bulmuştur. Bu süreçte toplamda 15 çağrı ilanına çıkılmış ve 10.617 proje sahibinin yatırımları hayat bulmuştur.

2012 yılından itibaren IPARD programına 2. Faz iler arasında dahil olan Aydın İli’nde Toplam 138 projeye 76 Milyon TL hibe sağlanmıştır. Bu hibenin 67,9 Milyon TL’si ödenmiş olup, 8,1 Milyon TL ise devam eden yatırımların tamamlanmasına müteakiben ödenecek tutardır. Bu hibeler sayesinde Aydın’a 176,8 Milyon TL yatırım yapılmıştır.

IPARD Programıyla bugüne kadar Aydın’a; 32 süt üretim tesisi, 4 besi çiftliği, 10 kanatlı et üretim tesisi, 8 süt işleme tesisi, 2 süt toplama merkezi, 2 kırmızı et işleme tesisi, 4 meyve–sebze işleme, soğuk hava deposu, 3 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 47 arıcılık projesi, 19 zanaatkarlık ve katma değerli ürünler projesi, 4 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi, 2 yenilenebilir enerji tesisi kazandırılmıştır.

Ülkemiz Kırsal Kalkınmasında yeni bir destekleme döneminin başlangıcı olan ve faydalanıcı katkısı da eklendiğinde ülkemiz için 2 Milyar Avroluk bir yeni yatırım imkanı sunan IPARD II Programı’nın hayırlı ve uğurlu olmasını diler, saygılarımı sunarım.

Yorumlar (0)
Diğer Gündem haber haberleri
ENSON7HABER
ÇOK OKUNAN 7HABER